A Photoshop egy hasznos eszköze a Custom Shape (személyreszabott vagy egyedi alakzat). Ezzel az előre elkészített alakzattal, egy kattintással és húzással egyszerű, vagy akár bonyolultabb formák készíthetők pillanatok alatt. A Custom Shape-ek nagyrésze egyszerű piktogram, ikon, vagyis egyszerű vonalas rajz, amely a világon minden ember számára az egyértelműen értelmezhető jelek rendszerében ugyanazt jelenti. Ilyenek lehetnek a nyilak, szívecskék, vallásos szimbólumok, írásjelek, közlekedési táblák stb. Nekem személy szerint csak egy problémám akad a dologgal. A probléma oka, hogy mivel a Photoshop bonyolultsága lehetővé teszi, hogy összetettebb alakzatokat is létrehozzunk, milliószámra találhatóak és letölthetőek ezek a Custom Sahpe-ek. S mivel mindenki ugyanazokat használja, az alakzat már el is vesztette a valódi jelentését, vagyis azt, amit a custom szó jelent. A customnek valódi egyéni, személyreszabott dolognak kell lennie. Tehát ha pont olyan cirádát használok, amit rajtam kívül millióan, akkor az minden lesz, csak egyéni nem. Ezenkívül sokszor meggyűlhet azzal a bajunk, hogy pont olyat nem fogunk találni, amilyenre éppen szükségünk lenne. Így hát nincs más választásunk, mint elkészíteni a sajátunkat.
Az alakzat elkészítésének több módja van. Az egyik, hogy megrajzoljuk Pen Tool-lal. De bonyolultabbakat is elkészíthetünk, akár egy nagy kontrasztú fénykép felhasználásával. Ez lehet a saját arcképünk, vagy akár az aláírásunk, amit leírtunk és beszkenneltünk, vagy digitális táblán írtunk közvetlenül a programban. Nézzük meg azt a lehetőséget, hogy egy fényképből hogyan készíthetünk Shape-et.
.gif)
1. Nyissunk meg egy képet a Photoshopban. Én a kedvenc fatornyos falum fatornyát választottam erre a célra, mivel kitűnően fogja szemléltetni az alakzat bonyolultságát.

A képet először is vágjuk ki a háttérből, valamint ha "lyukakat" tartalmaz azokat is vágjuk ki belőle. Erre a célra kitűnően használható a Pen, aminek működését a Képmozaik című bejegyzésemben ismertettem. Ha a képünk alakzata új üres rétegen van, csak akkor kezdődik a következő lépés.
2. Nyomjuk meg a "D"-t a palettánk default színeinek a visszaállításához, majd válasszuk az Image/Adjusment/Threshold (kép/beállítás-beszabályozás/küszöbérték) menüpontot.


3. Állítsuk a szintet úgy szemre, hogy a részletek se túl sötétek, sem túl világosak legyenek. Ez a fényképek esetében képtől függ, mivel a Threshold csak fekete és fehér színt enged át. Tulajdonképpen nem más, mint egy full kontrasztos szűrő, amin eldönthetjük szabadon, hogy a kép mely részlete legyen fehér, s melyik fekete.

4. A fekete részek kijelölése következik. Select/Color Range (kijelölés/színtartomány).

Ennél a lépésnél én közepes értékre, vagyis 100-asra állítottam be a csúszkát, mivel maga a kép csak feketéből és fehérből áll. Itt bárhogy is állítjuk a csúszkát, a kijelölésünk lényegében nem fog változni. (Természetesen ez nem érvényes a szürkeárnyalatos képekre.)
5. Megvan a kijelölésünk. Most a Layer palettán kattintsunk a Paths ablakba.


7. A felugró ablakban láthatjuk a Shape-ünket, valamint a felkínált "Shape 1" nevet. Ezt akár rá is hagyhatjuk, vagy elnevezhetjük tetszés szerint.

8. Ezzel el is készült a Shape-ünk. Ha ki akarjuk próbálni, zárjuk be a képet, amivel eddig dolgoztunk, nyissunk új dokumentumot, és a Custom Shape-ek között meg fogjuk találni.
