Annak idején belefogtam egy Cakewalk Sonar videók című rovatba, ami a Roland Cakewalk nevű DAW (Digital Audio Workstation) szoftverét mutatta volna be, és amit aztán a heveny érdeklődés teljes hiányára való tekintettel fel is függesztettem. Most azonban – ahogy telik az idő – mégis úgy tűnik, vannak, akik mégiscsak érdeklődnek a iránta, úgyhogy úgy döntöttem, időnként csak lesz egy-egy újabb Sonar videó zeneszerkesztés, komponálás témakörben. Mivel a videót több helyen is kérték, így remélem, nem fullad érdektelenségbe, és tudok néhány emberkének segíteni majd ezekkel a videotippekkel.
Az újdonság mindössze annyi, hogy időközben kijött a Sonar újabb verziója, az X1, amit alapjaiban átgyúrtak a fejlesztők, és amit már hónapok óta nyúzok; valamennyire sikerült belaknom, és már nem tévedek el benne. Az új videotippek már a Sonar X1-en készülnek, így aki még a 8-ast vagy a 8.x szériát használja, annak talán csalódás lesz, ugyanis annyira átszabták az egészet, hogy csak tapasztaltabbak fogják tudni követni. Nekik meg minek a tutorial?
Ellenben az X1 nyújt annyi jó új feature-t, hogy vétek lenne nem használni és kihasználni, így én már ennél maradok, és ezen keresztül fogom ismertetni a program működését. Igyekszem majd minden újdonságra kitérni, amikkel én is szívtam nagyokat (pl. hogy hová rejtették az eszköztár személyre szabhatóságát, hová dugták el a menüpontokat, hová pakolták el úgy a synth rack-et, hogy egy hétig kerestem stb). Így remélhetőleg azok is eligazodnak segítségével, akik még a 8.x szériát nyúzzák. Az ő megnyugtatásukra közlöm, hogy az X1-nek is van néhány bugja, amit nem javítottak ki, és a végső kiadásba is bekerült (pl a metronóm hol szól, hol nem… – viszont orvosolható!); továbbá néhány eszköz használata (szerintem) jobb és okosabb volt a régebbi változatokban. No, de ki mit szokik meg, ugye?
A videók tematikáját a kusza összevisszaság jellemzi. Mindig éppen arról készül majd tutorial, ami eszembe jut, mert nem vagyok képes átlátni, milyen szempontok szerint lenne érdemes ezeket elkészíteni. Tehát sorban meg kell nézni majd mindet, mert mindből lehet majd valami hasznosat tanulni. Itt az első:
Templeate-ek, sablonok létrehozása