Ebben a cikkben megtanuljuk felismerni a különféle audió jack-eket, plusz megértjük, miért nem fog egy TRRS kábel működni minden AV (audió-videó) helyzetben.
Dugó vagy aljzat?
Ismerjük őket. Szeretjük őket. Körülvesznek minket az első Walkman óta, és még jó darabig velünk is maradnak. Az évek múlásával az általános köznyelv úgy hivatkozik mind a papa (male), mind a mama (female) csatlakozóra, hogy „audió jack”, bár ez technikailag nem helyes.
Hogy a dolgokat leegyszerűsítsük, csatlakozónak hívjuk a papát, és aljzatnak a mamát, ahol szükséges pontosan meghatározni, a jack-et pedig nemsemleges elnevezésnek tekintjük.
Az audió csatlakozónk meghatározása
Régebben, amit most sztereó jack-nek és fejhallgató aljzatnak látunk, a 19. századi telefonközpontok kapcsolótábláin voltak használatosak. Manapság három fő méretben elérhetők; 6,5 mm, 3,5 mm, illetve 2,5 mm átmérőben, plusz három fő kialakításban:
Azonosítás: TS, TRS és TRRS. T = Tip (csúcs), R = Ring (gyűrű), S = Sleeve (palást)
Manapság általában könnyebb és sokkal pontosabb úgy hivatkozni ezekre a csúcs/gyűrű/palást kialakításuk szerint, hogy elkerüljük a félreértést, különösen ha kiegyensúlyozott (balanced) hang a megfontolás tárgya. Ez a leírás mindhárom méretben működik, tehát az ábrák mind a 3,5-öst, mind a 6,3-ast is ábrázolják…
Professzionális előadói szinten színpadtechnikánál néha saját szabályrendszereket használnak (kiegyensúlyozott/kiegyensúlyozatlan/aktív). Ebben a cikkben mi csak az audió jack-ek kiegyensúlyozatlan (unbalanced) vagy „általános” használatról beszélünk.
Sztereó plusz mikrofon
Még most is a legáltalánosabb hely, ahol audió jack-et találunk, az az MP3 lejátszónk vagy a személyi számítógépünk. Illetve az utóbbi időben a mobiltelefonok robbanásszerű megjelenése óta már ott is találkozhatunk velük.
Szerk: 2022 óta a legtöbb mobiltelefon-gyártó igyekszik ezeket az analóg csatlakozási aljzatokat kihagyni a készülékből a miniatürizálásra hivatkozva. Egyszerűen maga a fikzikai csatlakozó helye, és a hozzá tartozó elektronika, AD-konverterek nagyok; elég sok helyet foglalnak el. A modernebb telefonokból egyszerűen helytakarékossági szempontok miatt kihagyják ezeket. Tehát az újabb modellek már egyáltalán nem támogatják az analóg jack szabványt. Helyette egyetlen digitális csatlakozóra helyeznek mindent, amit belül bonyolult és miniatürizált AD-DA koverterekkel és driverekkel oldanak meg. De erről később… Szerkesztve 2024. december
De vissza a főtémához! Csak bedugod a fejhallgató-csatlakozót, és már kész is. Mind a monó, mind a sztereó hang szabványosított nagyon régóta, hogy biztosítsák az analóg rendszerek kompatibilitását – még az analóg RCA képbe kerülése után is. Az aljzatban a csatlakozón lévő érintkezők fixen elhelyezettek, és mindig érintkeznek (a tetejétől az aljáig) úgy mint bal (L), jobb (R) és föld (G) sztereó jack esetében. Amikor elérkezett az idő, hogy egy mikrofon-csatornát is adjanak a rendszerhez, a dolgok kissé bonyolódtak, ugyanis kétféle megközelítési mód létezett, hogyan hozzák létre a kapcsolatokat. Az egyik CTIA-ként, a másik OMTP-ként ismert. Néhány gyártó úgy döntött, hogy átalakítja az aljzatot, hogy a palástot tegye meg földnek (OMTP), míg mások úgy döntöttek, hogy ott hagyták a földet (G), ahol az volt, és belezsúfoltak egy új csatornát a palástba (CTIA).
Mono hang, sztereó hang, PC headset (audio – audió, ground – föld, left – bal, right – jobb, microphone – mikrofon)
Amint látjuk a fenti ábrán, megvolt az előnye annak, hogy megtartották a föld érintkezőt az eredeti helyén, és ez az a megoldás, amivel leggyakrabban találkozunk számítógépekbe való headsetek, iPhone-ok és sok egyéb okostelefon és tablet márkák esetében. Kétségkívül ez volt az „első” szabvány.
Videokamerák kamkorderek és videókábelek
Nem a mikrofonhang volt az egyetlen jeltípust, amit ez az új érintkező hordozni tudott, és a kamerák és kamkorderek miniatürizációjával hamarosan új analóg audió és videó kimeneteket kaptunk a nyakunkba TRRS-től 3RCA videókábelekig.
Emlékeztetőül: egységes szabvány nélkül az aljzat belső csatlakozói gyártónként eltérőek lehetnek. Egy Sony kamkorder nem igazán akart működni Panasonic AV videókábellel, mert nem egyformán voltak „bedródozva”.
Bizonyos esetekben fölcserélhettük az RCA végeket és továbbra is kaphattunk képet és hangot, de nem mindig. És ha a gyártó a föld érintkezőt áthelyezte, a dolgok teljességgel elszálltak.
Kamkorder AV, CTIA/Apple szabvány, OMTP/Nokia szabvány.
De miért kell a földet áthelyezni? Ha a gyártó megváltoztatta a kiosztást, „megvédték” a versenytársakat és az utángyártással készült kiegészítőket, hogy együttműködjenek a saját eszközeikkel, valószínűleg azzal a szándékkal, hogy rákényszerítsék a vásárlót „az igazi” megvásárlására. Köszönjük meg a legnagyobb márkáknak ezt!
A csatlakozók és aljzatok keveredése
A fent olvasottak alapján nem nehéz képzelni, hogy amint csatlakoztatunk egy TRS csatlakozót egy TRRS aljzatba vagy fordítva, az elektromos rövidzárlatot fog eredményezni az egyik csatorna és a föld között. Viszont általában ezek a zárlatok nem okoznak nagy gondot (Legfeljebb valami nem szól, ami bosszantó, de legalább nem teszi tönkre az eszközt!).
Sztereó fejhallgató TRRS aljzatban
A fenti ábra egy közönséges fülhallgatót mutat bedugva az iPhone TRRS aljzatába. Ez teljesen biztonságos és elfogadható – nem tudsz ugyan „érintésmentes” hanghívásokat indítani, de nem is okozol vele kárt. Ez Androidon és sok egyéb eszközön is működik.
Problémák merülhetnek fel viszont, amikor összekeverjük a kábeleket olyannal, ahol a föld érinkező nem az első gyűrűn van. Nokia telefonok, Panasonic kamkorderek és hordohzató/autós DVD-lejátszók saját csatlakozóin a föld és a videó érintkezők már régebben össze lettek keverve, tehát nagy körültekintéssel kell ezeket kezelni, hogy elkerüljük a károkat, amikor különleges felszereléssel dolgozunk, vagy különféle típusú eszközöket próbálunk egymáshoz csatlakoztatni. Ez problémás, ha a kábel külsőre ugyanúgy néz ki, de belül másként van bekötve. És ugye nem akarunk elektromos jeleket rövidzárlatos áramkörökre küldeni.
Megoldások
Sajnos nincsen univerzális egyedülálló termék, amely mindenféle eszközzel tud működni, és lehetetlen bepillantást nyerni az aljzatba, hogy megtudjuk, merre futnak a kábelek.
Ami a kamkordereket illeti, a legjobb gyakorlat a gyártó hivatalos kiegészítőjét keresni, vagy egy olyan utángyártott AV jelkábelt, amely felsorolja a kamerával kompatibilis modelleket. Általában csak egy szimpla 3,5-ös/3RCA jelkábelt hordunk magunkkal, miközben az nem univerzálisan kompatibilis.
Sztereó lejátszók és mikrofonos headsetek esetében könnyebb dolgunk van. Legfeljebb csak szét kell osztani a TRRS kimenetet egy-egy külön sztereó- és mikrofon-csatlakozóra, ahogy a laptopnak vagy számítógépnek szükséges. Itt van egy ilyen kis aranyos: 10 cm-es négypólusú TRRS/3,5 mm-es sztereó és mikrofon adapter/átalakító.
Alternatív megoldás lehet egy OMTP/CTIA adapter, amely át tudja hidalni a rést egy sztereó headset és egy rossz márkájú okostelefon között. Léteznek kétirányú TRRS szabvány adapterek is CTIA és OMTP között.
forrás: chablechick.com.au