A tegnapi napon Magyarországon is hivatalosan bemutatták az Adobe Creative Suite 4 szoftvercsalád újdonságait. A rendezvénynek több mint 800 résztvevője volt.
2008 október 14-én a Vasúttörténeti Park nagycsarnokában 9 órakor a regisztrációval kezdődött a nagy Adobe CS4 nap. Akik előzőleg már e-mailben regisztráltak (mint jómagam) névre kiállított stage-passzal léphettünk be a rendezvényre. Ez inkább figyelmesség volt a szervezőktől, hiszen a rendezvény ingyenes, így aztán kicsit furcsállottam, hogy belépőkártyát viselünk mindannyian.
10 órakor kezdetét vette a rendhagyó megnyitó. A 30-as évek Amerikáját idéző kosztümökben hús-vér színészek gengszterkedtek, virtuális géppisztolysorozatokkal, majd a műsorvezető hölgy gúzsba kötözésével és jókora műfüssttel. Az előadások folyamán aztán kiderült, hogy egy ebben a témában játszódó virtuális játékfilm köré kerítették a bemutatót. Olyannyira, hogy az Adobe még egy rövid filmet is készített, amivel a videoszerkesztési bemutatót lehetett prezentálni.
Az előadássorozatot Mirko Ledic nyitotta meg, az Adobe délkelet-európai regionális üzletfejlesztési vezetője. Utána Perhiniák Márton "Fedezzen fel új dimenziókat a digitális képfeldolgozásban" című előadása következett, amiben bemutatta a Photoshop és a Bridge CS4 újdonságait.
Kicsit csalódottan vettem tudomásul, hogy az előadások kizáróag arra az anyagra korlátozódnak, amiket már előbb meg lehetett tekinteni a szoftver.hu oldalán. Gyakorlatilag élőben előadták a videók tartalmát. Még a képek is ugyanazok voltak, mint amikkel a demóvideókban dolgoztak. Ez egy kicsit azt sugalmazta, mintha az intelligens technikai újításokat csak bizonyos képeken lehetne elvégezni. Ez különösen szembeötlő volt a tartalomfüggő átméretezésben. Az ezekről készült videókat bárki megtekintheti a cs4info.hu oldalán. Mivel elsősorban a Photoshopban vagyok érdekelt, erről számolok be bővebben.
Az egyik szembetűnő változtatás az a cs4-ben, hogy több egyidőben megnyitott kép esetén könnyebben tudunk a képek között váltogatni, egy új állapotsornak hála, amelyen, akár a tabokon, látható a fájlok neve. Nem a Window menüben kell váltogatni a nézetet.
Újdonság a korrekciós panel és a maszkok panel. Megmondom őszintén, ezeket egy kicsit túlzásnak tartottam először, és sokadjára is. Aki először ismerkedik a programmal, és fogalma sincs arról, hogy mit jelent a korrekciós rétegekkel non-destruktív üzemmódban dolgozni, annak egy külön erre gyártott panel még akkor sem lesz beszédesebb, ha a parancsok szép ikont kaptak. Mellesleg, ha rákattintunk egy korrekciós rétegre, a szerkeszthető rétegtulajdonságok immár ezen a panelen jelennek meg, míg a cs3-ban csak felugró ablakban voltak. A maszkok panel újdonsága, hogy akár az egész maszk Opacityjét, és a Feathert rugalmasan állíthatjuk. Ha úgy ítéljük meg, hogy túl lágy a perem, visszaállíthatjuk a csúszkán a kiinduló állapotba. Találunk még ezen a panelen egy Invert gombot, ami semmi mást nem csinál, csak invertálja a maszkunkat. Ez tényleg max. a kezdőknek lesz a keze ügyében, a gyakorlottabbak ugyanúgy gondolkodás nélkül a Ctrl+Shift+I-t fogják használni.
Szintén újdonságnak számít a Photoshopban a tartalomfüggő méretezés. Ez az intelligens átalakítás úgy működik, hogy "felismeri" a természeti elemeket, azokat meg tudja különböztetni a mesterséges elemektől, és úgy lehet transzformálni a képek oldalarányait, hogy a lényeges dolgok (emberek, járművek, épületek stb.), nem deformálódnak, ezzel szemben az égbolt, a föld, a tenger és a hegyek torzulhatnak, de mivel ezek a formák amúgy is szabálytalanok, emberi szem nem fedezi fel, hogy egy kicsit át lett méretezve a kép. Mindenesetre kíváncsi lettem volna többféle képre is, hogy hogyan működik ez az algoritmus. Sajnos, csak a már fent említett 2-3 demóképen mutatták be.
Szintén fejlődött a 3D a Photosopban. A 3D-s objektumokat sokkal könnyebb, gyorsabb és egyszerűbb kezelni és textúrázni, mint a cs3-ban. Akár a 3D-s objektumra közvetlenül is festhetünk ecsettel, a minta egyből három dimenzióssá válik. Modellezni még mindig nem lehet a 3D objektumokat, csak importálni. A bemutatóban szereplő autómodell 200 000 körüli poligonból épült fel, de az előadó szerint a program könnyen megbirkózik a másfélmilliós poligonszámú objektumokkal is. A 2 dimenziós réteget is 3 dimenzióssá lehet tenni, és akár animálni is. Mindazonáltal nem hiszem, hogy aki komolyan foglalkozik a 3D-vel, az Photoshopban fog ezúttal dolgozni. Ez még eléggé gyerekcipőben jár. Arról nem beszélve, hogy a 3D, vagy a videoszerkesztési feladatok kizárólag ismég csak az Extended változatban elérhetőek, ami azért elég drága mulatság hobbi célra.
Egy újdonság, ami a szabadkézi rajzolóknak és a digitális táblákat használóknak kedveskedik, a nézet elforgatása funkció. A képet immár úgy el tudjuk forgatni, akár a rajzlapot rajzolás közben, mikor melyik ív, hogyan esik jobban kézre. Ha pedig absztrakt művet festenénk, egy iránytű gondoskodik róla, hogy mindig tudjuk, melyik a kép teteje.
Nem egészen ide tartozik, de a témába vág egy jópofa találóskérdés, hogy mi a szignó?
- A szignó az az aláírás, amit a festő azért biggyeszt a kép aljára, hogy a műértők nehogy véletlenül fordítva akasszák fel a falra a festményt ;)
Direkt hagytam a végére a cs4 ama funkcióját, ami a legjobban tetszett. Aki használja már egy ideje a Photoshopot, az bizonyára ismeri azt a problémát, hogy ha a nagyítás nem a 100% fele-negyede-nyolcada, hanem egyéb tört szám, pl 66,67% akkor a pixelek rondán elcsúsznak. Én csak úgy hívom a jelenséget, hogy "rohad a kép". Nos, ezt a betegségét végre kikezelték a Photosopnak. Bármilyen nagyítási fokozatban vagyunk is, a kép pixeljei mindig simák maradnak, mert a nagyítási feladatokat immár a videokártyák végzik, és nem a program. Ezáltal az egér görgőjével végzett zoom sem darabos többé, egyszerűen lenyűgöző a közelítés/távolítás fokozatmentessége. Ha másért nem, ezért mindenképpen dicséret illeti a Photosop CS4-et.
Ezt a bemutatót Tamási Ákos Adobe szakértő előadása követte "A törje át a gátakat az online és az offline kiadványszerkeztés között" címmel, amelyben az Illustrator és az InDesign újdonságairól esett szó.
A programban meghirdetett előadási időt sajnos nemigen tudták az előadók tartani, szinte mindent csak dióhéjban ismertettek, és még így is minden előadás egy kicsit hosszabbra sikerült a tervezettnél.
Kíváncsian vártam, a video és audiokategória előadására, amelyet Meichl Mátyás Adobe szakértő adott (volna) elő "Szalagszakítás" címmel. Azonban Murphy törvénye és a technika öröge közbeszólt, így az előadás azzal telt el, hogy az előadó az előre szépen megkomponált bemutatóit próbálta elindítani, a hiányzó fájlokat megkeresgélni, valamint az Adobe Premiere-t újraindítani. Ez annak köszönhető, hogy habár elvileg a CS4 termékcsalád már piacon van, az előadók még mindig kénytelenek voltak a programok béta verzióit használni ezen a napon, amivel ugye az ilyen dolgok meg szoktak történni.
Az előadáson még képviseltették magukat a Xerox, az Epson, a Samsung és a Canon is. Hatalmas, már-már ipari méretű nyomtatókkal nyomtattak óriásplakátokat, bemutatták a piacvezető monitorokat, digitális rajztáblákat. Két gépen pedig a Photoshop CS4 futott, amit ki lehetett próbálni, de amint elnéztem, rajtam kívül nemigen piszkálta senki. Miért is? Nos, eléggé figyelmetlen módon a létező összes gép Apple volt. Jó, tudom, hogy a nyomdai előkészítésben ilyeneket használnak, és a "jobbaknak" is Apple laptopjuk volt, azért Magyarországon mégis leginkább a PC van elterjedve. A két rendszer pedig legjobb esetben is csak hasonló, nem ugyanaz. Amint a videószerkesztési előadásban is láttuk, hogy ha számítógép elromolhat, akkor el is romlik, ebben a tekintetben teljesen függetlenül attól, hogy Apple-ről, vagy PC-ről van szó.
Ebédszünet után folytatódtak az előadások, amelyeket már sajnos idő híján nem tudtam megnézni, mert még hosszú utam volt hazafelé. Minden távozó vendég figyelmességképpen egy kis ajándékot kapott, egy termékkatalógust, és egy szép krómozott Adobe CS4 névjegykártya tartót, a programok ikonjaival gravírozva. Ha lennék valaki, talán névjegyet is tartanék benne ;)
Szó ami szó, az Adobe és a rendezvény partnerei kitettek magukért, illetve miértünk, fehasználókért, üzletemberekért, szakemberekért, és műkedvelőkért (potenciális vásárlókért). Kávé, üdítő és svédasztal jellegű ebéd, több mint 800 résztvevőnek ingyen, az ajándékok, és a résztvevők között kisorsolt CS4 szoftvercsomag több, mint amennyit ténylegesen elvárna az ember. És ez még a csarnokban mindenütt lengedező gépzsír és kátrányszagot is feledtetni tudta.